Beltane - święto ognia

 

Beltane – święto celtyckie rozpoczynające lato znane też jako ognie Belenosa, lub Cethsamhain, „przeciwko Samhain”. Odbywało się w nocy z 30 kwietnia na 1 maja, podczas którego gaszono stare ogniska i rozpalano nowe. Obecnie święto obchodzone jest jako Beltane Fire Festival.

Ważną postacią części celtyckiego rytuału Beltane poświęconego urodzajności był Wickerman Wiklinowy Pan. (za: Wiki)

 

Beltane przypada w połowie czasu między równonocą wiosenną a letnim przesileniem. Celtycki rok dzielił się na dwie pory: jasną i ciemną. Tak więc porze ciemnej – lub zimnej – rozpoczynającej się od Samhain przyświeca księżyc i jego zimne światło. Porę jasną zaś rozpoczyna Beltane i symboliczne rozpalanie nowego ognia - Słońca. Jest to święto płodności i seksualności, toteż towarzyszyły mu święte, rytualne akty seksualne. Tego dnia odbywały się również symboliczne zaślubiny Ziemi i Słońca, a zakochane pary zawierały małżeństwa. Beltane jest zatem równoważeniem żeńskiego i męskiego aspektu, zlania ich w jedno, z którego rodzi się nowa, zjednoczona energia Matki/bogini Ziemi i zapładniającego ją potencjału ognia Ojca/boga Słońca.

 

Praktykowano skoki przez dogasające ognisko, gdyż ogień ogniska poświęconego Belowi miał działanie oczyszczające i uzdrawiające, a popiół rozsypywano na pola, co miało zapowiadać obfite plony. Popiół jest bogatym nawozem mineralnym, nic więc dziwnego, że przyczyniał się do wzrostu plonów. Bel to celtycki bóg Słońca, natomiast w historii różnych kultur mamy wiele bóstw solarnych. W końcu wszystkie społeczności na Ziemi, niezależnie od lokalizacji, obserwowały zmiany pór roku i wędrówkę Słońca, nazywając je (pory roku, Ziemię i samo Słońce) po swojemu.

 

 

Zwróćmy uwagę, że w Polsce dzień 1. maja również jest dniem świątecznym, a cały maj poświęcony jest bogini – Matce. Mówimy, że maj to miesiąc zakochanych, zaś Beltane jest pogańskim świętem obchodzonym na cześć połączenia boga i bogini, często symbolicznie jako Greenman/Duch Puszczy i Królowa Maja, walijska bogini Creiddylad , często nazywana królową maja, była boginią kwiatów letnich i miłości. Bogini Rhiannon jest również bardzo popularna, reprezentuje Królową Maja w Beltane.

 

Inni Bogowie i Boginie to boginie symbolizujące Matkę Ziemię i bogowie Słońca: Afrodyta, Artemis, Diana, Flora, Maia, Maria, Wenus, Bast, Faunus, Pan, Rogaty Bóg, Zeus, Bull, Amen, Green Man, Cernunnos, Wickerman i inni.

 

Specjalnie na święto Beltane budowano ozdobne słupy: Maypole - z kołem na górze, ozdobione wstążkami - wokół których tańczono. Symbolizowały one koło roku, cykl roczny, powtarzalność pór roku i cykli dzień – noc, wyznaczanych przez Samhain i Beltane. Młode drzewka białej wierzby lub brzozy ozdabiano wstążkami (czy nie kojarzy nam się widok ozdobionych wstążkami młodych brzózek, które wycina się, aby przyozdobić nimi wejście do świątyni, by w ten sposób umaić pewną majową uroczystość?).

 

Granica między światem materialnym a światem duchowym staje się tego dnia bardzo cienka i łatwo w tym dniu o kontakt z duchami i innymi bytami astralnymi.

 

 

Propozycja medytacji podczas Beltane:

 

Poświęć chwilę czasu na zrelaksowanie się, odprężenie. Skup uwagę na swoim oddechu. Wdychaj i wydychaj powoli, wyobrażając sobie, że z każdym wdechem dajesz swojemu ciału więcej energii, a z każdym wydechem uwalniasz z ciała wszelkie napięcia, stres, zmęczenie, bóle, smutek, żal, czy inne trudne emocje.

 

Teraz wejdź głęboko w siebie i oczyść się w swoim świętym miejscu. Oddychaj spokojnie i pozwól wszystkim myślom i troskom, uczuciom odpłynąć przy każdym wydechu. Pozwól sobie poczuć spokój i pielęgnować, doświadczać tego. Niech wszystko odejdzie i odpoczywaj spokojnie w tym bezpiecznym miejscu, które zostało utworzone w tobie i na zewnątrz.

 

Teraz wyobraź sobie, że znalazłeś się w ulubionym lesie. Może to być miejsce, które widziałeś, już poznałeś kiedyś lub może to być miejsce, które zostało stworzone teraz w tobie.

 

 

Poczuj siebie idącego wzdłuż ścieżki. Nie ma żadnych dźwięków z zewnątrz, aby wpływały, zakłócały śpiew ptaków i delikatny szelest liści, jak tańczą w powiewie wiosennego wiatru. Jak spojrzysz wokoło, widać, że liście na drzewach są błyszczące i nowe, mają już wiele różnych odcieniach zieleni. Grunt wokół ciebie jest miękki z bujną miękkością mchu i przyozdobiony jasnymi kolorami dzikich kwiatów, które zaczynają pokazywać swoje szczęśliwe małe twarze. Kto wie - może nawet są tu wróżki w przebraniu!

 

Kiedy wiatr wiosenny dotyka twojej twarzy, wdychaj głęboko bogaty, intensywny, wilgotny, ziemisty zapach, który przynosi wiosna. Odwracasz twarz ku słońcu i uśmiechasz się do siebie. Może myślisz, że dźwięk, który był szelestem liści na wietrze, naprawdę jest dźwiękiem śmiejących się wróżek, skrzatów, czy elfów ?

 

Z lżejszym krokiem i radosnym uczuciem oczekiwania, możesz kontynuować swoją podróż przez las. Po czasie odkrywasz, że znajdziesz siebie na jednym miejscu, gdzie znajduje się kilka grubych krzewów zgrupowanych obok strumienia. Odgłos wody, która błyszczy i płynie poprzez kamienie na jej drodze do oceanu, jest jasny i dźwięczy jak małe dzwonki poruszające się na wietrze i w słońcu.

 

Uklęknij przy potoku i włóż rękę w płynącą wodę, czując ją między palcami. Jak poruszasz ręką w tę i z powrotem przez wodę, możesz sobie wyobrazić, że to jest jak mycie, obmywanie całego ciała, które rozpuszcza wszystko, co nie jest potrzebne do wzrostu, co pozostawiasz za sobą, a zyskujesz to, co będzie wspierało ciebie w czasie wiosny i lata. Widzisz siebie, wychodzącego z wody, wszystko jest błyszczące i nowe, jak w sezonie wiosennym.

 

Wyciągasz rękę z wody, wysuszasz ją na mchu i wstajesz . Kiedy to robisz, możesz rozejrzeć się i coś zobaczyć kątem oka. Zdajesz się pytać siebie: „ Czy to gałęzie tych krzewów się poruszają, czy jest to tylko moja wyobraźnia?

 

Nie chcesz, aby przestraszyć jakąkolwiek małą istotę, która może tu być, więc poruszasz się bardzo powoli w kierunku tych krzaków. Zatrzymując się kilka metrów dalej, przyglądasz się głęboko w środku w nie i tam widzisz dwoje oczy patrzących na ciebie. Oczy są w twarzy, ale ona jest w całości wykonana z liści, i ta twarz uśmiecha się do ciebie z krzaków.

 

Stoisz spokojnie i patrzysz w te oczy, głęboko , bardzo głęboko. Po prostu doświadczasz tego całym sobą. To są twoje osobiste teraz doznania, pozwól sobie na nie i zapamiętaj je.

 

 

Wiesz, że w ciągu najbliższych kilku tygodni, kiedy światło nadal będzie wzrastało, stawało się silniejsze, masz zastanowić się, co masz zamiar pielęgnować w ogrodzie twojego życia. Czym zainspirujesz, nasączysz nasiona , kiedy pójdziesz je tam posadzić? Jak zamierzasz je nawozić, zasilać, pielęgnować i zachęcać je do rozwoju?

 

Otwórz swoje serce i słuchaj mądrości Greenmana - Ducha Lasu, co też ma do zaoferowania dla Ciebie dzisiaj.

Pozwól sobie teraz na to, daj sobie na to czas i po prostu słuchaj.

 

Kiedy komunikacja, łączność zakończy się, podziękuj serdecznie Greenman - Duchowi Lasu i powoli odwróć się i wybierz się w drogę powrotną, tam, skąd rozpocząłeś tę wizualizację.

 

Kiedy będziesz już na miejscu - weź kilka głębokich oddechów, oczyszczenia i uziemienia, wdech przez nos i wydech przez usta, a kiedy będziesz gotowy, otwórz oczy.

 

medytacja - Warsztaty Szamańskie

 

Błogosławionego Święta Beltane.